بهداشت عمومی شاخه اساسی علوم بهداشتی است. دانش آموختگان آن در جهت حفاظت، ارتقاء و بازسازی سلامت افراد جامعه فعالیت می‌کنند. دانش آموختگان این رشته باید مجهز به مجموعه‌ای از علوم، مهارتها و اعتقاداتی باشند که در جهت حفظ، توسعه و ارتقاء سلامت جامعه تلاش نمایند.

تاریخچه

انسان در گذر زمان با بدست آوردن تجارب مختلف در متن تمدن‌های گوناگون بشری به تدریج به سوی چگونگی تأمین «سلامت» و کنترل بیماری‌ها گرایش پیدا نموده است.

دست آوردهای بشری در دوره انقلاب صنعتی در مواجهه با پیدایش مسائل جدیدی از قبیل: شیوع بیماریها، بروز اپیدمی‌های مختلف، پیدایش مسائل مربوط به محیط زیست و محیط کار، مهاجرت‌ها، مسائل جمعیتی و مسائل مربوط به بهداشت روان روز به روز شفاف‌تر شد و در نهایت به تدریج حیطه «پزشکی پیشگیری» از حیطه پزشکی مبتنی بر درمان استقلال بیشتری یافت. پزشکی پیشگیری در مسیر تکاملی خود با عنوان کلی بهداشت عمومی در حیطه‌های «کنترل بیماریها»، «مهندسی اجتماعی» و نهایتاً «بهداشت برای همه» تکامل یافت.
ستاد انقلاب فرهنگی در جلسه مورخ ۲۷/۱۱/۶۱ براساس طرح تربیت کارشناس بهداشت عمومی که توسط شاخه بهداشت گروه پزشکی ستاد انقلاب فرهنگی تهیه شده و به تائید آن گروه رسیده بود برنامه آموزشی این دوره را تصویب کرد. سپس در سال ۱۳۶۲ به تصویب مجلس رسید و به دنبال آن پس از ابلاغ به آموزش عالی پذیرش دانشجو انجام گرفت.

رسالت (Mission ) :

رسالت گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول تربیت نیروهای متعهد، آشنا به مفاهیم بهداشتی جهت تأمین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه ،خانواده ها و پیشگیری از بیماری ها و کنترل آن ها در جامعه تحت پوشش می باشد .گروه بهداشت عمومی، ارتقاء دانش ومدیریت سلامت در سطح منطقه به عنوان زیر مجموعه ای از سلامت کشور و نیز کمک به حفظ وارتقاء وضعیت سلامت جوامع شهری و روستایی از طریق فعالیت های آموزشی ، پژوهشی و خدماتی را از اهم وظایف خود می داندو قصد دارد با استفاده از نیروی مجرب و توانمند در تخصص مورد نیاز گروه شرایط ایجاد رشته های تحصیلات تکمیلی مرتبط نظیر آموزش بهداشت وارتقاءسلامت، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ، اقتصاد بهداشت، سیاست گزاری سلامت، اپیدمیولوژی ،کارآفرینی در نظام سلامت و ..... را فراهم نموده و در راستای ارتقاء سلامت، تحقق هدف والای دانشگاه و کشور گام موثری بردارد. لذا با توسعه آموزش و  استفاده از آخرین دستاورده های علمی و توجه ویژه به پژوهش ، بعنوان محور توسعه دانشگاهی حرکت پر شتاب خود را برنامه ریزی می کند.

 

 

ماموریت گروه از طریق فعالیت های زیر قابل دسترسی می باشد :

• آموزش نظری وعملی دانشجویان با کیفیت بالا در زمینه علوم بهداشتی که حمایت کننده اهداف آموزشی بخش بهداشت می‌باشد، طبق برنامه های مصوب وسرفصل های پیش بینی شده در رشته های مرتبط با گروه به نحوی که دانشجویان این گروه از جدیدترین اطلاعات مورد نیاز برخوردار باشند.
انجام تحقیقات بنیادی وکاربردی در زمینه های مختلف بهداشت عمومی بر حسب نیاز وبر اساس اولویت های تحقیقاتی گروه وعلاقمندی اعضاء گروه .
ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های مرتبط با تخصص اعضاء گروه .
نشر متون آموزشی وعلمی مورد نیاز دانشجویان .
برگزاری ومشارکت در برگزاری سمینارها وکارگاه های علمی دانشجویی در سطح دانشکده ودانشگاه .
ایجاد هماهنگی با واحدهای مربوطه در فراهم آوری زمینه مناسب آموزشی عملی دانشجویان .
ایجاد ارتباط و همکاری با سایر گروه های آموزشی دانشکده ونیز کمیته های موجود در سطح دانشگاه .
بعهده داشتن کارگاه های آموزشی ونیز برگزاری دوره های کارآموزی وکارورزی دانشجویان.

- تربیت فارغ‌التحصیلانی با انگیزه، خلاق و نوآور

- آماده نمودن فارغ‌التحصیلان برای ایفای نقش مدیریت و اجرایی در بخش های مختلف بهداشت در سطح جامعه

چشم انداز :(Vision)

ما می خواهیم بهترین گروه بهداشت عمومی در بین دانشگاه های هم رده خود در سطح کشور باشیم. و توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مرتبط با بهداشت عمومی راشاهد باشیم.

فلسفه (باورها):

ما معتقدیم که برخورداری از «سلامت» حق همه انسانها است. دانش آموختگان این رشته بایستی با بینش «سلامت نگر»، «جامعه نگر»، «آینده نگر» و با استفاده از استراتژی‌ها و تکنولوژی مناسب، جلب مشارکت مردم در امور، همکاریهای بین بخشی و در نظر گرفتن عدالت اجتماعی و اصل برابری انسانها و با در نظر گرفتن اولویت های ملی و منطقه‌ای، به ارائه خدمات موردنظر بپردازند. ما اعتقاد داریم که خدمات بهداشتی می‌تواند به صورت ادغام یافته ارائه شود، لذا دانش‌آموختگان این رشته بایستی اطلاعات و توانمندیهای لازم را به صورت چند پیشه‌ای «Multidisciplinary» کسب نمایند.

 

ارزش ها 

پایبندی به عدالت
رعایت اصول اخلاقی
نگاه توسعه محور
توسعه همکاری بین بخشی
همراهی و مشارکت با مجامع علمی و دانشگاهی
درستکاری و صداقت
احترام به مردم و دانشجویان و مراجعین  

استراتژی ها

توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی
​​​​​توسعه منابع آموزشی
توسعه همکاری های مشترک با سایر گروه های آموزشی دانشگاه
ارتقاء وضعیت پژوهش در بهداشت عمومی در استان
ارتقاء درگیر نمودن دانشجویان در فرایند های آموزشی و پژوهشی بهداشت عمومی
ایجاد فیلد تحقیقاتی بهداشت عمومی در مناطق شهری و روستایی
توسعه ابزارهای تکنولوژی آموزشی و پژوهشی در گروه
ارتقاء دانش و مهارت اعضأ هیت علمی در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت آموزش
فراهم کردن فرصت برای تربیت دانشجوی خارجی در رشته های مرتبط با بهداشت عمومی

اهداف

آموزش و تربیت نیروهایی که با آگاهی و عملکرد همسو با نیازهای محیط، جامعه، خانواده و فرد و با ارزیابی و ارزشیابی عوامل خطر و مداخله و تغییر در سطح بهداشت محیط، جامعه، خانواده و فرد آشنا باشد.
 
از چگونگی اثر گذاری عوامل انسانی، محیطی، اقتصادی و اجتماعی بر چگونگی تأمین، حفظ و ارتقاء سلامتی در سطوح مختلف آشنا باشند.
از چگونگی مداخله از طریق نیازسنجی‌ها، آموزش بهداشت، کنترل اپیدمی‌ها،مراقبت از کودکان وزنان باردار، مراقبت از چگونگی تغذیه و تغییر در شاخص های سلامتی در سطح سلامت جامعه آگاهی داشته باشد.

نقش‌ها

دانش‌آموختگان رشته بهداشت عمومی در حرفه آینده خود در جامعه نقش های زیر را برعهده خواهند داشت:

نقش آموزشی: آموزش به افراد تحت پوشش
نقش پژوهشی: کمک به پژوهش های کاربردی (HSR) در عرصه‌های بهداشتی کشور
نقش مراقبتی: شرکت در برنامه‌های مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطح کل جامعه مانند مراقبت از رشد و تکامل کودکان، مراقبت از مادران باردار و… با عنایت به سطوح سه گانه پیشگیری
نقش اجرایی

تحلیل وظایف حرفه‌ای

۱- نقش آموزشی

وظایف آموزشی دانش آموختگان این رشته در این نقش عبارتند از:

آموزش به کلیه افراد تحت پوشش مراکز محل خدمت دانش آموخته (کمک در آموزش بهداشت به کاردان ها و بهورزان مامور خدمت در مراکز موردنظر)
آموزش به مادران در دوران بارداری، شیردهی، یائسگی.
آموزش و مشاوره پیش از ازدواج به افراد تحت پوشش
آموزش و مشاوره بعداز ازدواج به افراد تحت پوشش
 
۲- نقش پژوهشی

کمک به پژوهش های کاربردی (HSR) در عرصه‌های بهداشتی کشور
آموزش پرسشگران طرح های پژوهشی
ارائه طرح های پژوهشی در زمینه پژوهش های کاربردی
کمک در مصاحبه‌های پژوهشی و گردآوری داده‌های موردنیاز و تجزیه و تحلیل نتایج
۳- نقش مراقبتی

مراقبت قبل و بعد از زایمان مادران
مراقبت کودکان در دوران نوزادی، شیرخواری و قبل از مدرسه
پایش سلامت کودکان مدرسه‌ای برحسب لزوم
کمک و نظارت در اجرای برنامه EPI, CDD, ARI, MANA

۴- نقش اجرائی

شرکت در برنامه‌های بهداشت مدارس
ارائه خدمات تنظیم خانواده درجهت ازدیاد جمعیت به افراد تحت پوشش
نظارت بر چگونگی تشکیل و تکمیل پرونده برای خانوارهای تحت پوشش
نظارت بر اجرای ارجاع موارد
کمک به انجام سایر واحدهای مراکز بهداشتی – درمانی در موارد ضروری
بررسی و نظارت بر نیازهای تدارکاتی مراکز ارائه خدمات

استراتژی‌های آموزشی

بهره گیری از استراتژی های آموزش تلفیقی (استفاده از استراتژی استاد محوری یا شاگرد محوری برحسب نیاز).
بهره گیری از عرصه‌های عملی و واقعی کار و عرصه‌های شبیه سازی شده
استفاده از شیوه‌های مبتنی بر مسأله (Problem Oriented) برحسب مورد و با تأکید بر پیشگیری

فارغ التحصیلان کارشناسی بهداشت عمومی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد کدام رشته ها مجاز هستند؟ سیاست گزاری سلامت، اپیدمیولوژی ،کارآفرینی در نظام سلامت، آموزش بهداشت وارتقاء سلامت ، آمار زیستی ، حشره شناسی و مبارزه با ناقلین ، رفاه اجتماعی ، علوم تغذیه ، علوم بهداشتی در تغذیه ، فیزیولوژی ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ، مدارک پزشکی ، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ، مهندسی بهداشت محیط ، مدیریت توانبخشی ، اقتصاد بهداشت ، سم شناسی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، آموزش پزشکی، انفورماتیک پزشکی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، ارزیابی فناوری سلامت(HTA)

 

جمعه
۱۲ بهمن
جمعه
۱۲ بهمن
جمعه
۱۲ بهمن
نظرسنجی
نظرسنجی با شماره 0 موجود نیست
دسترسی سریع
دسترسی سریع
خدمات الکترونیک
تنظیمات قالب